LG TV 60 Inch LED Smart 4K UHD With Built-in Receiver 60UQ79006LD
Original price was: 28,030 EGP.Current price is: 20,999 EGP.
-25%
  • Brand : LG
  • Model Number : 60UQ79006LD
  • Type : TV LED
  • Size : 60 Inches
  • Color : Black
(2 customer reviews)
Out of stock
BrandLG
Model Number60UQ79006LD
ColorBlack
Operating SystemwebOS Smart TV
CPU CountFour
Main Processor (SoC)α5 Gen5 AI Processor, 4K
BLU TypeDirect
Type4K UHD TV
Screen Size60 inches
Resolution3840 × 2160
Refresh Rate60 Hz
AI Upscaling4K Upscaling
AI Brightness ControlYes
HDR TechnologyActive HDR
HDR10 ProYes/Yes/Yes/Yes (4K/2K)
HLGYes/Yes/Yes/Yes (4K/2K)
FILMMAKER MODE™Yes
Dynamic Tone Mapping/ProDynamic Tone Mapping
HEVC4K at 60P, 10-bit
VP94K at 60P, 10-bit
AV14K at 60P, 10-bit
HGIG ModeYes
Game Optimizer (VRR/ALLM/GameGenre)-/Yes/Yes
Speaker Output20W (10W per channel)
Channel2.0
Speaker DirectionDown-firing
Audio Sync OutYes
AI Sound/ProAI Sound (Default 5.1 Up-mix)
AI Sound TuningYes
Clear Voice ProClear Voice Pro
Bluetooth Surround Sound SupportYes
LG Sound SyncYes
Sound SharingYes
Audio CodecsAC4, AC3 (Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, WMA, apt-X
Soundbar Mode ControlYes
TV Sound Mode SharingYes
ThinQYes
Intelligent Voice RecognitionYes
Speech-to-TextYes
LG Voice SearchYes
Amazon AlexaUAE / KSA (English only; Magic Alexa Key)
AI HomeYes
AI RecommendationsYes
Smart AdjustmentYes
Home DashboardYes
Apple HomeKitYes
Screen ShareYes
ThinQ AppYes
AirPlay2Yes
Magic ExplorerYes
Magic RemoteIncluded
Quick AccessYes
Universal ControlYes
360° VR PlaybackYes
Content SearchYes
LG App StoreYes
DIALYes
Web BrowserYes
Mobile TV OnYes
Wi-Fi TV OnYes
Low Power BluetoothYes
Network File BrowserYes
Block Malicious SitesYes
Live Plus (ACR-based service)Yes
Hotel ModeYes
Sports Alert AppYes
Music Discovery AppYes
Room-to-Room SharingYes
Family SettingsYes
Digital TV ReceptionYes
TerrestrialDVB-T2
CableDVB-C
SatelliteDVB-S2
Analog TV ReceptionYes
Data BroadcastingYes
Teletext PageYes (2000 pages)
Teletext (Top/Flof/List)Yes
[DVB] SubtitleYes
Audio Description (AD)Yes
EPG (8 days)Yes
HDMI Ports2 (Side)
HDMI VersionHDMI 2.0
Simplink (HDMI-CEC)Yes
eARC/ARCeARC (HDMI 2)
USB Ports1 (Rear), 1 (Side)
LAN PortYes (Rear)
RF Input2 (Side, RF/Satellite)
SPDIF (Optical Audio Port)Yes (Rear)
Wi-FiYes (802.11ac)
BluetoothYes (v5.0)
Power SupplyAC 100–240V, 50–60Hz
Power Consumption (Standby)Under 0.5W
Energy Saving ModeYes
Light SensorYes
Energy StandardYes
Remote ControlMR22
BatteriesYes (AA x 2)
Power CableYes (Detachable)
Time Machine (DVR)Yes
Digital RecordingYes
Analog DVRYes
Time ShiftYes
High ContrastYes
GrayscaleYes
Invert ColorsYes
LG Official WebsiteLG.com
Immersive Sound: Equipped with AI Sound Pro and Clear Voice Pro, the LG TV delivers dynamic audio with a 20W speaker system. You’ll feel like you’re part of the action with sound tailored to every scene.
Game-Ready Features: With Game Optimizer, HGIG Mode, and a 60Hz refresh rate, this TV is perfect for gamers seeking responsive and visually stunning gameplay.
Fast & Reliable Delivery: Enjoy quick and secure delivery services when you shop with us.
Visit Wazen Store today and make the LG TV 60-Inch 4K UHD Smart LED TV the centerpiece of your home!
Additional information
Color
Size
2 reviews for LG TV 60 Inch LED Smart 4K UHD With Built-in Receiver 60UQ79006LD
Based on 2 reviews
5 star
100
100%
4 star
0%
3 star
0%
2 star
0%
1 star
0%